• Burak Dogansoysal

Karavanı Nasıl Isıtacağız?

Isıtma ve soğutma sistemleri karavanlar için çok önemli. Nispeten dar bir alanda yaşanılan karavanı ev konforuna yaklaştırmak için iç mekanın iklimlendirmesine özen göstermek gerek. Soğutma aslında sadece konfor için gerekli; olmasa da olabilir. Ama ısıtma olmadan yaşanır mı?


Hemen cevabını vereyim, yaşanmaz. Arabanın içinde giderken sıcak hava önemli bir sorun değil. A'dan Z'ye tüm araçlarda, hangi segmentte olursa olsun ısıtma standart donanım. Bunun nedeni de basit. Antifriz ile karışık soğutma suyu bir pompa yardımıyla motordan geçirilip radyatöre geldiğinde zaten ısınmış oluyor. Bu suyun bir kısmını aracın içini ısıtmaya yarayacak daha ufak bir radyatöre yönlendirip, o sistemi de üfleyici fanlar yardımıyla aracın havalandırma tesisatına bağladığınız zaman, alın size mis gibi sıcacık hava. Peki bu sistem motor çalışmıyorken, karavan park halindeyken ya da motor buz gibi havada yeni çalıştığında sıcak hava üretir mi? Üretmez. O zaman aracın standart ısıtma sisteminin, karavanı park ettiğimiz yayla gece -10 dereceye indiği zaman bize bir faydası yok. İşte o zaman motordan veya aracın ısı kaynaklarından bağımsız bir ısıtma sistemine ihtiyacımız var.


Piyasada pek çok farklı marka var ama bizim tercihimiz fiyat performans olarak en makul bulduğumuz, Alman malı Eberspächer oldu. Alman üreticinin D2 modeli gerek kompakt boyutları, gerek ısıtma kapasitesi, gerekse inanılmaz düşük yakıt tüketimi ile çok yakında aracımıza bağlanacak. Bu arada yanlış okumadınız, bu ısıtıcılar yakıt tüketiyor.Bu tarz ısıtıcaların genel adı "kuru tip ısıtıcı". Bunun sebebi radyatör mantığında, içinde dolaşan su veya başka sıvı olmaması. Özetle, bu ısıtıcılar havayı yakıt yakarak ısıtıyor ve genelde de tüm modeller dizel yakıt kullanıyor. Aracınız dizelse ek bir yakıt tankına ihtiyaç duymadan aracın yakıt deposundan ihtiyacı kadar dizel çekebilirsiniz. Ancak Marine Blue benzinli olduğu için bizim sırf bu ısıtıcı için küçük bir depo kullanmamız gerekecek. Ama gerçekten küçük bir depo, çünkü Eperspächer Airtronic D2 ısıtıcı utanmasa hiç yakıt tüketmeyecek. En yüksek derecesinde (ki aşırı soğuk olmadığı sürece o ayarda çalıştırmayız) saatte sadece 0.3 lt yakıt tüketiyor.


Görsel kaynağı: https://www.eberspaecher-turkey.com/


Çalışma prensibi son derece basit. Isıtıcı gövdeyi aracın uygun bir yerine monte ediyoruz, yakıt hortumlarını ve pompayı yakıt deposuna , kontrol ünitesi ve kumandayı 12 Volt elektrik tesisatına bağlıyoruz, içeride yakıt yandığı için oluşacak egzoz gazının tahliye borusunu da aracın dışına çıkartınca ısıtıcımız çalışmaya hazır. Dışarıdan yanma havası emiyor, soğuk hava girişinden ısıtacağı havayı emiyor, yaktığı dizel yardımıyla havayı ısıtıp diğer ucundan aracın içine üflüyor. Bu kadar. Isıtıcıyı ve kontrol ünitesini bağlayacağımız yeri belirlesek de montajına daha vakit var. Büyük ihtimalle Eperspächer Airtronic D2'nin montajı ile ilgili bir video da çekeriz. Bu arada yazmakta fayda var, montaj için ihtiyacınız olan yardımcı malzemenin tamamı kutudan ihtiyacınızdan fazla adette çıkıyor. Montaj esnasında çekeceğimiz detaylı kutu açılışı, kutu içeriği ve araca montaj videosunda görüşmek üzere.

Recent Posts

See All

© 2020 by The Marine Blue.
Land Rover Defender 3.5 lt V8 Camper